DoSlov na Zimnej škole prekladu 2024

Prvý februárový víkend sa na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici konal prvý ročník Zimnej školy prekladu v réžii študentiek a študentov prekladateľstva.

Jej cieľom bolo prepojiť študentov so skúsenými prekladateľmi a prekladateľkami, so zástupcami vydavateľstiev, so stavovskou organizáciou a prekladateľskými agentúrami. Zároveň sa účastníci mohli nahlásiť na workshopy zamerané napríklad na preklad prozaického textu, tlmočenie či jazykové korektúry. Na prednáškach si vypočuli o preklade videohier, titulkovaní pre streamovacie služby či tlmočení u lekára a mnoho iného.

Podujatie v piatok otvorila beseda o (ne)dôležitosti kontaktov a udala tón celej ZŠP, ktorá sa niesla v znamení sieťovania, zoznamovania a živého kontaktu s ľuďmi „od fachu“. V sobotu doobeda členky výkonného výboru DoSlovu prezentovali činnosť nášho občianskeho združenia. Linda Magáthová hovorila napríklad o výskume pracovných podmienok literárnych prekladateľov, o zapojení DoSlovu do diskusie o umeleckých fondoch aj o plánoch na tento rok. Lucia Halová bližšie predstavila prácu na časopise Verzia od návrhu po tlač. V kole otázok z publika členky výkonného výboru priblížili možnosti, ako sa prihlásiť do DoSlovu i ako osloviť redakciu Verzie s návrhom na spoluprácu.

Vynikajúco zorganizovaný a bohatý program pokračoval až do nedeľňajšieho obeda a bol skutočne veľmi zaujímavý nielen pre študentstvo. V piatok a v sobotu večer sa konali neformálne posedenia spojené s kvízom a „mudrovačkou“ – okrem iného o stave slovenského vysokého školstva.

Zišlo sa tu veľa významných osobností súčasnej translatológie z radov pedagógov, teoretikov i praktikov prekladu a účasť študentov a študentiek bola skutočne hojná. DoSlov ako stavovská organizácia pre literárnych prekladateľov a redaktorov, ktorí sa vďaka nej spájajú, posúvajú si zákazky a vzdelávajú sa, sa skloňoval často. Či už v úvodnej besede, ale aj v bloku umeleckých prekladateliek i vo vydavateľskom bloku. Veríme, že tieto slová padli na úrodnú pôdu a naša organizácia sa opäť rozrastie a najmä získa nové aktívne posily.

Autor: o.z. DoSlov51

Ako nás citovať: , o.z. DoSlov. 2024. DoSlov na Zimnej škole prekladu 2024. In DoSlov [online]. Dostupné na: https://www.doslov.sk/doslov-na-zimnej-skole-prekladu-2024/ [cit. (uviesť dátum citovania)]

zdielať článok:

Páči sa vám, čo robíme?

Podporte nás!

Pozrite sa späť na

Zaujímavosti