Redakčné soboty 2022

DoSlov vás pozýva na vzdelávacie podujatia zamerané na redakciu prekladovej literatúry. Kapacita všetkých podujatí je obmedzená, preto sa na ne treba vždy vopred registrovať mailom na adrese halova@doslov.sk.

19. marca 2022 14:00 - 15:30 online cez Zoom Ako sa dostať k prekladaniu kníh?

Webinár pod vedením Lindy Magáthovej

Miesto konania: online cez Zoom

Vstupné:
členovia a členky OZ DoSlov: študentské 5 eur / bežné 10 eur,
ostatní: študentské 10 eur / bežné 15 eur

Seminár má obmedzenú kapacitu, preto sa naň treba prihlásiť vopred na adrese halova@doslov.sk. Registrácia bude záväzná až po pripísaní účastníckeho poplatku na účet OZ DoSlov.

Bližšie informácie:

OZ DoSlov združuje prekladateľky a prekladateľov, redaktorky a redaktorov umeleckých textov. Mnohí z našich členov sú študenti a absolventi prekladateľstva, ktorí by sa radi zaoberali prekladom práve umeleckých textov. Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávame už od vzniku nášho OZ, je: Ako sa dostať k prekladaniu kníh? Na tomto workshope sa ju pokúsime zodpovedať trochu obšírnejšie, než je zvykom v mailovej komunikácii.

Budem rozprávať najmä o svojich skúsenostiach s literárnym prekladom a o tom, ako som sa dostala k spolupráci s rôznymi vydavateľstvami. Pokúsim sa poradiť najmä ašpirujúcim prekladateľom, čo by mohli urobiť, aby sa dostali do pozornosti vydavateľstiev, a vyvrátim niektoré mýty o preklade kníh. Porozprávame sa, ako vyzerá proces „výroby“ knihy z pohľadu prekladateľa: od prijatia zákazky až po jej odovzdanie a redakčnú prácu.

Na záver otvoríme diskusiu, v ktorej sa s kolegami podelíme o skúsenosti s prekladaním a redakciou kníh.

Mgr. Linda Magáthová v roku 2012 ukončila magisterské štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo v kombinácii anglický jazyk a kultúra a nemecký jazyk a kultúra. Okrem týchto dvoch jazykov si neskôr do repertoára pribrala aj poľštinu. Na voľnej nohe pôsobí od ukončenia svojho štúdia. Venuje sa prekladu úžitkových textov najmä z oblasti logistiky, techniky, prírodných vied a automobilového priemyslu. Od roku 2016 sa však venuje aj umeleckému prekladu. Na konte má napríklad dve knihy zo série Star Wars, rôznu detskú literatúru (pre Egmont), ale aj fantasy – napríklad Kroniky Amberu od Rogera Zelaznyho (v spolupráci s Barborou Kráľovou, Luciou Halovou a Martinou Petákovou) a Deti krvi a kostí od Tomi Adeyemiovej, či thrillery (od Sebastiana Fitzeka či Laury Daveovej, všetko pre Tatran). Preložila nanovo aj Utrpenie mladého Werthera (SnowMouse) a momentálne pracuje na biografii Slovenky, ktorá prežila koncentračný tábor v Auschwitzi (pre Ikar).

Autor: o.z. DoSlov39

Ako nás citovať: , o.z. DoSlov. 2022. Redakčné soboty 2022. In DoSlov [online]. Dostupné na: https://www.doslov.sk/redakcne-soboty-2022/ [cit. (uviesť dátum citovania)]

zdielať článok:

Páči sa vám, čo robíme?

Podporte nás!

Pozrite sa späť na

Informácie pre redaktorov