Vychádza Verzia 2/2022 venovaná novým nemeckým literatúram

Redakcia literárneho časopisu Verzia vo štvrtok 16. júna uverejnila na svojej webovej stránke druhé tohtoročné číslo. Prináša rozmanitý výber z aktuálnej nemeckej prózy a esejistiky, ktorý zostavil Michal Hvorecký so širokým tímom prekladateliek a prekladateľov. Prvýkrát sa v prekladoch do slovenčiny predstaví aj queer či černošská nemecky písaná próza, ale aj silné hlasy tureckých prisťahovalkýň alebo ukážka z diela svetovo uznávanej hamburskej spisovateľky pôvodom z Gruzínska. Podľa slov zostavovateľa tvorcovia čísla tému uchopili ako „výzvu na postupné búranie stereotypov o nemecky písaných literatúrach a povzbudenie záujmu slovenských čitateliek a čitateľov o nové hlasy, trendy, smery“.

Výber otvára satirická poviedka britsko-nemeckej spisovateľky a aktivistiky s ghanskými koreňmi Sharon Dodua Otoo. Nasledujú úryvky z románov Jayrôma C. Robineta, Dilek Güngör, Jasminy Kuhnke, Fatmy Aydemir, Mithu M. Sanyal a Nino Haratischwili. Tvorcovia čísla pridali k preloženým ukážkam články, ktoré popri úvodnom texte Michala Hvoreckého ďalej objasňujú okolnosti, v akých sa tieto diela ocitajú; venujú sa fenoménu černošskej nemeckej literatúry, súčasným literárnym časopisom či konkrétnym víťazom Nemeckej knižnej ceny v posledných desiatich rokoch.

K výberu z toho najnovšieho materiálu sú priradené aj dve ukážky z diel dnes už zaraďovaných do literárnej klasiky. Najznámejšie dielo Arthura Koestlera v preklade Miloslava Szabóa vyjde tento rok aj knižne.

Číslo dopĺňajú eseje Margarete Stokowski a spisovateľky ukrajinského pôvodu Lany Lux, ktorá toto číslo Verzie aj ilustruje.

Kompletné elektronické číslo si čitatelia môžu zakúpiť v e-shope na adrese https://verzia.doslov.sk/produkt/elektronicke-predplatne-casopisu-verzia-2-2022/. Tlač tohto čísla možno podporiť v crowdfundingovej kampani Donio na adrese https://www.donio.sk/verzia.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu, Fond LITA a Goethe-Institut Slovensko

Autor: o.z. DoSlov53

Ako nás citovať: , o.z. DoSlov. 2022. Vychádza Verzia 2/2022 venovaná novým nemeckým literatúram. In DoSlov [online]. Dostupné na: https://www.doslov.sk/vychadza-verzia-2-2022-venovana-novym-nemeckym-literaturam/ [cit. (uviesť dátum citovania)]

zdielať článok:

Páči sa vám, čo robíme?

Podporte nás!

Pozrite sa späť na

Zaujímavosti