Vyšla Verzia 3/2022 zameraná na fantastiku písanú po portugalsky

Vo štvrtok 22. septembra uverejnila redakcia časopisu Verzia tretie tohtoročné číslo v elektronickej podobe. Ponúka ukážky z fantasy, sci-fi a hororovej tvorby od autorov a autoriek z Portugalska, Brazílie a Mozambiku, ktoré preložili popredné slovenské prekladateľky na základe výberu miestnych vydavateľstiev. Podľa slov zostavovateľky Lucie Halovej „veľké online kníhkupectvá v Portugalsku a Brazílii ponúkajú prioritne prekladové žánrovky, nie domácu tvorbu, takže vyhľadať ju bolo mimoriadne náročné.“ Pátranie však prinieslo mnohé nečakané a zaujímavé literárne objavy.

Čitatelia v čísle nájdu kyberpunkovú poviedku od Júlie Durand o tom, ako heknúť šéfov životný soundtrack a presvedčiť ho, že vás treba povýšiť, afrofuturistickú poviedku od Waldsona Souzu o úskaliach cestovania v čase, poviedku od Suleimana Cassama o Fabiãovi, ktorého zhltol bankomat, steampunkovú poviedku od Antona Starka o oživovaní nosorožca na portugalskom kráľovskom dvore, ukážku z fantasy románu Carol Chiovatto o modernej čarodejnici, ktorá pomáha pri hľadaní nezvestných osôb v São Paule a mnoho ďalšieho. Poviedkou prispel aj významný mozambický spisovateľ Mia Couto, ktorého tvorba už nie je slovenskej čitateľskej verejnosti celkom neznáma.

Beletristické ukážky dopĺňajú prehľadové články o vydávaní špekulatívnej fikcie v Portugalsku a v Mozambiku, o afrofuturistickej literatúre v Brazílii, a rozhovor s brazílskou autorkou/prekladateľkou Janou Bianchi o písaní a prekladaní fantastiky.

Nechýba ani tradičná rubrika Prekladatelia odporúčajú a článok Zuzany Dodokovej prináša dojmy z prekladateľského workshopu Kein Kinderspiel! i zaujímavé postrehy o práci prekladateľky detskej literatúry.

Ilustrácie na mieru k poviedkam vytvorila mladá ilustrátorka Kamila Kuricová.

Kompletné elektronické číslo si čitatelia môžu zakúpiť v e-shope na adrese https://verzia.doslov.sk/produkt/elektronicke-predplatne-casopisu-verzia-3-2022/ a vďaka crowdfundingovej kampani čoskoro vyjde aj v tlačenej podobe.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu a Fond LITA.

Autor: o.z. DoSlov51

Ako nás citovať: , o.z. DoSlov. 2022. Vyšla Verzia 3/2022 zameraná na fantastiku písanú po portugalsky. In DoSlov [online]. Dostupné na: https://www.doslov.sk/vysla-verzia-3-2022-zamerana-na-fantastiku-pisanu-po-portugalsky/ [cit. (uviesť dátum citovania)]

zdielať článok:

Páči sa vám, čo robíme?

Podporte nás!

Pozrite sa späť na

Zaujímavosti