Galéria viditeľných prekladateliek a prekladateľov

V článku o viditeľnosti prekladateľov sme už spomenuli, že aj na Slovensku máme vydavateľstvá, ktoré uvádzajú meno prekladateľa či prekladateľky priamo na obálke knihy.

Takémuto zviditeľňovaniu prekladateľskej práce však predchádzal istý vývoj. Najprv sa niektoré vydavateľstvá rozhodli uvádzať meno prekladateľa okrem tiráže aj na prvej strane knihy, ako to už vyše desať rokov robí napríklad Slovart – priamo pod menom autora a názvom diela sa nachádza aj formulka: „Z angličtiny (či iného jazyka) preložil/a…“.

Až vydavateľstvo Inaque začalo približne v roku 2015 uvádzať meno autora prekladu priamo na obálke knihy. Jeho zakladateľka Aňa Ostrihoňová sa inšpirovala dobrou praxou zahraničných vydavateľstiev, hoci priznáva, že niekoľkokrát jej obálku s menom prekladateľky neschválili majitelia práv. Táto informácia sa však stala súčasťou grafickej identity vydavateľstva a uvádza sa aj v zmluvných podmienkach.

No občas sa zdráhali aj samy prekladateľky či prekladatelia. Predsa len, takto ide prekladateľ o čosi viac „s kožou na trh“. Zvyšuje sa šanca, že sa jeho meno objaví v knižnej recenzii, ale aj šanca, že sa stane terčom kritiky väčšmi než jeho „neviditeľní“ kolegovia. S veľkou viditeľnosťou prichádza i veľká zodpovednosť. Preto veríme, že uvádzanie prekladateľa na obálke knihy môže prispieť aj ku kvalitnejším prekladom.

Postupne sa k takémuto zviditeľňovaniu pridávajú aj ďalšie (zatiaľ stále iba menšie) vydavateľstvá: Portugalský inštitút od roku 2019 na väčšine vydaných titulov uvádza meno prekladateľky priamo na obálke knihy, vydavateľstvá BRaK a Zelený kocúr s tým začali v tom istom roku, v roku 2020 sa pridalo vydavateľstvo Literárna bašta.
My vám prinášame jedinečnú galériu knižných obálok s menami našich členiek a členov.

Autor: o.z. DoSlov51

Ako nás citovať: , o.z. DoSlov. 2020. Galéria viditeľných prekladateliek a prekladateľov. In DoSlov [online]. Dostupné na: https://www.doslov.sk/galeria-viditelnych-prekladateliek-a-prekladatelov/ [cit. (uviesť dátum citovania)]

zdielať článok:

Prečítajte si aj:

Páči sa vám, čo robíme?

Podporte nás!

Pozrite sa späť na

Zaujímavosti